پشتیبانی

کانکس فایبر گلاس

کانکس فایبر گلاس

کانکس فایبر گلاس
اشتراک گذاری :

اینکه بتوانیم با هر شکلی که بخواهیم یک کانکس را تولید کنیم نیز خود ایده جالبی می باشد . البته منظور از اشکال مختلف ، شکل هایی ماننده میوه جات یا اشکال فانتزی مثل دوربین عکاسی و موارد این چنینی که خارج از هندسه اقلیدسی بوده و نمی توان با مصالح رایج آنها را تولید نمود می باشد. ساخت این نوع سازه با مصالح معمول امکان پذیر نبوده و اگر امکان پذیر باشد نیز با هزینه های بسیار بالا و خطا های بسیاری روبرو خواهد شد ، اما راهکار مناسب در محصولی بنام کانکس فایبرگلاس بوده که این نوع مصالح به راحتی متناسب با طرح قابل انعطاف پذیری و اجرا می باشد که البته این گزینه نیز دارای مزایا و معایبی است که در ادامه این مطلب تلاش شده تا اصلی ترین آنها را مورد برسی قرار دهیم.

ساخت کانکس فایبر گلاس

همانگونه که در ابتدا نیز به آن اشاره شد برای ساخت کیوسک هایی با اشکال خاص از روش ساخت کانکس فایبرگلاس استفاده می شود به این صورت که ابتدا شکل آن را با استراکچری که معمولا از نوع میلگرد و پروفیل های آهنکی بوده ایجاد نموده و سپس قالب گیری اصلی را با استفاده از مواد فایبر شروع می کنیم .البته بهتر است در نرم افزار های کامپیوتری مخصوص اشکال غیر هندسی ابتدا حجم مورد نظر را برسی کرده باشیم تا هم در قالب گیری و هم مراحل اتمام کار با آزمون و خطای کمتری روبرو باشیم و هرچه آزمون خطای بیشتری در این کار داشته باشیم باعث بالا رفتن قیمت کانکس خواهد شد. پس از اتمام ساخت قالب بدنه ها و کلیت کانکس فایبرگلاس نیز به کمک این قالب ها تولید می شود. مابقی قطعات و جزئیات سازه مانند نوع پوشش دیواره های داخلی یا درب و چنجره ها به مانند دیگر سازه ها بوده و در این موارد تفاوت چندانی ندارد مگر اینکه آنها نیز از اشکال خاصی برخوردار بوده که مجبور به ساخت آنها با فایبر گلاس یا مصالح خاص دیگری شویم.

مزایا و معایب کانکس فایبر گلاس

اصلی ترین مزایای کانکس فایبر گلاس در شکل پذیری آن هنگام ساخت و دیگری نیز وزن کم آن برای قرار دادن در محل هایی که از لحاظ وزنی با محدودیت روبرو هستیم بوده چرا که این نوع مواد دارای چگالی کمتری نسبت به آهن آلات بوده که در نتیجه آن باعث کاهش وزن کلی سازه و همچنین مقاومت بیشتر در عبور گرما و سرما نسبت به آهن آلات می باشد و از معایب آن نیز هزینه های زیاد برای ساخت قالب هایی که اگر سازه فقط برای ی نمونه تولید شود دیگر کاربردی نخواهند داشت و تمامی هزینه هایی که برای ساخت آنها متحمل شده ایم از بین خواهد رفت و مقاومت کم سازه در برابر ضربه و آتش سوزی نسبت به دیگر سازه ها می باشد. بطور کلی ما استفاده از کانکس فایبر گلاس را فقط برای مواقعی که الزام به ساخت کیوسکی با اشکال هندسی نامتعارف وجود داشته توصیه می کنیم اما برای مواردی مانند کانکس ویلایی یا مسکونی به هیچ وجه استفاده از این متریال را پیشنهاد نخواهیم نمود.

 

 

 


تمامی حقوق محفوظ است